Rychlokurz hubnutí 1. díl

Rychlokurz hubnutí pro ty, kdo nemají čas Příjemný a přitažlivý image je osobní vizitka, z níž okolí usuzuje na vytrvalost člověka, systematičnost, pevnou vůli a schopnost jít za vytčeným cílem. Tukové převisy vyvolávají spíše dojem poživačnosti a změkčilosti. Máte-li chuť vylepšit svůj vzhled a zbavit se kilogramů nastřádaných přes zimu, zkuste to s námi. Rychlokurz hubnutí bude mít celkem šest lekcí. Budou vycházet jednou měsíčně. Obsahují rady, podle kterých můžete zdravě a bez strádání hubnout. Nelekejte se, k žádným dramatickým změnám ve vašem životě nedojde. Nebudete počítat kilojouly, ani vážit každé sousto. Budete hledat varianty, které vám chutnají a vyhovují a jsou současně jsou ve vašich možnostech. Budete si „šít svou dietu na míru“. Dr. Zdeňka Sládečková, zkušený odborník na zdravé snižování váhy a vedoucí redukčního Klubu Diana ( www. klubdiana.cz), která rychlokurz připravila, vybrala základní kroky s ohledem na to, aby byly realizovatelné i při velkém pracovním vytížení. Přidáte-li však k jejím radám svou motivaci i své informace a znalosti, odstraňování přebytečných kilogramů to podpoří. V rychlokurzu hubnutí budete vždy ošetřovat více složek, ze kterých se úspěch skládá. Hubnout pouze nějakou rozepsanou týdenní dietou nemá trvalý efekt. Ani sportování bez úpravy jídelníčku nemusí být účinné. Je třeba vše upravit s ohledem na dosavadní styl života, práci, možnosti, preference . Proto přijměte následující rady jako základní nasměrování, možnosti, ze kterých máte vyhledat ty, které budou vyhovovat vám, abyste se cítili dobře a bez problémů vytrvali v hubnutí tak dlouho, jak bude třeba. Vybírejte a počítejte s tím, že i po ukončení hubnutí bude třeba si zdravý jídelníček uchovat. V našem postupu nejsou žádné potraviny zakázány, ale spíše ty nevýhodné minimalizovány. Hledejte tedy podle následujících rad svůj individuální postup.

První úpravy jídelního režimu

Začněte hledat způsob, jak se co nejvíce přiblížit následujícímu modelu pravidelného stravování. Výběr a kombinace potravin je na vás.

Redukční jídelníček by měl obsahovat denně přibližně:

1 – 2 kusy tmavého pečiva, např. dalamánky, krajíce chleba, kornspice atd. Ty je vhodné ještě rozpůlit a jíst vždy současně se syrovou zeleninou.
1/4 kg mléčných výrobků s nižším obsahem tuku – mléko, jogurty, tvarohy
10 dkg sýra s nižším obsahem tuku
15 – 20 dkg libového masa nebo ryb či libových masových výrobků, např. šunky
1 malou porci přílohových potravin, např. 3 menší brambory nebo 1 kopeček rýže, 2 knedlíky
1/2 - 3/4 kg zeleniny ve formě čerstvé nebo dušené či jako zeleninové saláty, rozložené do 4 – 5 porcí
1 polévkovou lžíci rostlinného oleje pod maso a na zeleninový salát
10 – 20 dkg ovoce, tj. 1 kus jablka, citrusů, atd.
1 malý „hříšek“, např. 1 dcl vína nebo 3 čtverečky čokolády, atd. podle našich chutí tak, aby nic nebylo „zakázaným ovocem“

Vypijte alespoň 2 l nesladkých a nealkoholických tekutin denně. Pijte čaj, kvalitní vodu bez bublinek a minerálky s nízkým obsahem sodíku. Černou kávu vždy doplňujte 2 dcl vody, neboť podporuje vylučování tekutin z těla. Výhodné je mít při ruce 1,5 litrovou láhev a průběžně z ní popíjet. Do tekutin patří i polévka, nejlépe zeleninový vývar.

Přidejte další komponenty hubnutí a stravování

Zaznamenávejte svou hmotnost a úbytky. Pravidelně jednou týdně se važte, nejlépe ráno jen ve spodním prádle a po vyprázdnění. Svou hmotnost i úbytky zaznamenávejte. Hubnout byste měli maximům ě jeden kilogram týdně. Optimální je úbytek 0,5 kg každý týden. Budete-li hubnout méně, je třeba dalších úprav v jídelníčku nebo přidání sportovních aktivit.

Koncentrujte se na řešení. Základem úspěchu je, budete-li vždy před konzumací potravin a tekutin mobilizovat svou pozornost. Nevědomky totiž děláme spoustu chyb. Stačí vždy si uvědomit, zda a kolik chcete z dané potravy zkonzumovat, abyste dodrželi přibližný denní jídelníček.

Snažte se o rozdělení do 5 – 6 jídel; vyhněte se pauzám delším než 3,5 hodiny, které vedou často k výraznému pocitu hladu a následnému přejedení. Mějte i v práci v zásobě stále nějakou zeleninu – papriky, rajčata, ředkvičky, atd., které jen omyjete a můžete konzumovat. Poslední jídlo konzumujte asi 4 hodiny před usnutím.

Začněte spalovat tukové zásoby aktivitami během dne

Přemýšlejte, jak podpořit spalování tuků. I když nemáte čas či sílu na aktivní sportování, hledejte „pěší variantu“ Zkuste např. jít část trasy do práce pěšky, vynechte výtahy nebo eskalátory.

Závěrečná rada

Upevněte se ve svém postupu. Přestože máte třeba možnost konzumovat na pracovních obědech či rautech mnohé dobroty, nenechte se ve svém postupu za přitažlivou postavou zviklat. Jezte jen to, co do redukčního jídelníčku patří a ostatní ani neochutnávejte. Těšíme se na vaše úbytky!

O ohýbání stromku, dokud je ještě mladý      (přečteno: 4 519x)
Vánoce – postrach nebo posila diety?      (přečteno: 4 678x)