Rychlokurz hubnutí 2. díl

„Mišelinek“ kolem pasu přes svátky přibylo. Možná už je nechcete v té volné blůze schovávat před světem ani před sebou samým. Chcete být o pár kilogramů lehčí? Že nemáte čas běhat denně do fitka, ani si počítat kJ? Přesto můžete zhubnout. Zkuste to s námi.

Už minulý měsíc jsme nastartovali rychlokurz hubnutí spolu s dr. Sládečkovou, jeho autorkou a vedoucí redukčního Klubu Diana www.klub-diana.cz. Rady, které postupně uveřejňujeme v 6 lekcích, vám paní doktorka dávkuje s ohledem na váš permanentí časový deficit a také tak trochu s ohledem na váš workoholismus. Bylo by výhodné si minulou lekci vyhledat a i s tou dnešní realizovat. V 1 lekci jsou výchozí instrukce pro tvorbu jídelníčku tak, aby obsahoval vše, co je třeba zajistit. Stručně bychom to shrnuli takto:
- významné snížení přílohových potravin nebo jejich úplné nahrazení zeleninou.
- významné snížení příjmu tuků na jednu kávovou lžičku denně, užívanou spíše na salátovou zálivku a snížení konzumace potravin s velkým obsahem vnitřního tuku;
- významné snížení příjmu sacharidů, cukru a sladkostí. Místo cukru užívejte sladidla. Ovoce – 1 kus denně;
- podpora konzumace zeleniny a v ní obsažené vlákniny. Celkový příjem zeleniny může být až 1 kg denně
- podpora pitného režimu, který by měl být alespoň 2 l denně;
- podpora „pěší varianty“, tedy využití všech možností rychlé chůze – alespoň 20 minut denně!

Dnes se opět na hubnutí zaměříme komplexně. Každá lekce našeho kurzu zahrnuje:

1) úpravy jídelního režimu,
2) optimalizaci dalších komponent stravování,
3) spalování tukových zásob aktivitami během dne,
4) podporu hubnutí sportovními aktivitami

Jak hubnout v restauracích a na cestách

Problémem úspěšných lidí je, že se jejich život skládá z mnoha pracovních cest a přesunů. Při tomto stylu života se nedá redukční dieta plánovat. Nicméně i v hotelových restauracích či zájezdních hostincích, stejně jako v pizzeriích, můžeme být kreativní. Nemusíte přece vybírat z menu, můžete si své jídlo podle svých představ dohodnout. Nabízíme dnes některá pravidla postupu:

1. Pokud to lze, dejte si vždy polévku, a to pokud možno zeleninový nebo kuřecí vývar. Mastné a zahušťované polévky nechte hubeným kolegům. Pokud nedostanete polévku, dejte si jako předkrm misku zeleninového salátu s lžící dressingu.

2. Jako hlavní jídlo si objednejte bílé maso, nejlépe krůtí či králičí. Vynikající jsou také ryby, jejichž nabídka u nás stoupá. Jako přílohu chtějte zeleninu dušenou v páře. Ochuťte si ji pak třeba worchesterovou omáčkou nebo kořením či hořčicí.

3. Úplně vynechávejte fritovaná a smažená jídla, zahušťované omáčky a tučné maso, těmi jen „vycpáváte“ své faldíky tukem. Prosaďte si, ať vám jídlo připraví, jak potřebujete, i když cena možná bude o trochu vyšší. Stojí to za to domlouvat se s číšníkem o změnách v jídle pro vás. Buďte asertivní!

4. Téměř všechny italské restaurace a pizzerie mají už dnes nabídku tzv. velkých salátů třeba s kousky kuřecího masa. Jídla bude tolik, že to jen s obtížemi sníte.

5. Z těstovin jsou nejvhodnější špagety uvařené tzv. na zkus neboli al dente. Těch ale snězte jen polovinu předložené porce. Mají je také téměř všude. Šetřete kečupem, je v něm cukr.

6. Při jídle průběžně popíjejte kvalitní vodu nebo minerálku bez příchuti. Zažene pocity hladu

7. Černá káva může váš oběd zakončit, nicméně k ní je třeba ještě vypít alespoň 2 dcl vody, protože podporuje vylučování tekutin z těla. Na moučníky raději zapomeňte.

Optimalizace dalších komponent stravování

Součástí úspěšného procesu hubnutí je ošetření všech okolností, které hubnutí podpoří správným způsobem. V první lekci jsme chtěli, abyste si vedli záznamy váhových úbytků 1x týdně, abyste při jídle sledovali, co a kolik toho jíte a aby jídel bylo za den minimálně 5 – 6. Intervaly mezi konzumací jednotlivých jídel by neměly přesáhnout 3,5 hodiny. Další naše rady pro úspěšné hubnutí jsou:

a) Kontrolujte délku konzumace jídla. I když jíte třeba jen v kanceláří a z papíru, jezte minimálně 20 minut. Není třeba vše do sebe naházet za 3 minuty. Měli byste pak intenzivní pocity hladu. Jezte velmi pomalu a jídlo válejte po jazyku.

b) Při jídle zavřete svůj notebook, protože pak byste si zase nebyli schopni vzpomenout, zda už jste jedli nebo na jídlo teprve čekáte. Když jíte, tak s plným nasazením své pozornosti a chuťových buněk. I při hubnutí se dá si pochutnávat.

c) Při jídle si od práce na tu dobu odpočiňte. Nechte vaše mozkové závity na chvilku v klidu, bez práce. I během těch pár minut vám mozek zregeneruje a nebudete se cítit tak unavení a vyčerpaní.

Spalování tuků vlastními aktivitami

Přichází pravý čas pro cyklistiku. Namažte své kolo a oprašte helmu. Ze začátku vyzkoušejte svou kondici na menších okruzích a postupně přidávejte. Je vhodné při hubnutí trošku zvýšit rychlost, přímo úměrně s tím stoupá počet spálených kJ. Při desetikilometrové rychlosti spálíte 1 200 kJ za hodinu, při třicetikilometrové rychlosti odbouráte vlastní tuk v hodnotě asi 3 600 kJ. V zastávkových hostincích se však osvěžujte jen nealkoholickými a neslazenými nápoji. Prima je voda s citrónem nebo rozpustným celaskonem.

Jezdit je vhodné na kole pravidelně, obden, ale každý pokus se počítá. Při dodržování zásad jídelníčku z vás zmizí kilo za týden. To přece vůbec není k zahození.

Zveme vás na další rady na hubnutí všem držíme palce.

O ohýbání stromku, dokud je ještě mladý      (přečteno: 4 655x)
Jak se zbavit závislosti na čokoládě?      (přečteno: 5 212x)
Vánoce – postrach nebo posila diety?      (přečteno: 4 803x)