Klub Diana články o hubnutí, účinné hubnutí, dieta, cvičení, zdraví a krása pro ženy

Skupinové hubnutí

Internetové hubnutí

Cvičení

Fit Bodystyling

Pilates

Zum Light

Power jóga

Psychologická poradna

Jak se stát lektorkou

Články

BMI

Kontakt

PhDr. Zdeňka Sládečková

MUDr. Petr Sládeček

 
Klub Diana účinné hubnutí, dieta, cvičení, zdraví a krása pro ženy
Klub Diana
články o hubnutí
 
Klub Diana - články o hubnutí

Články o hubnutí.
Boj s kilogramy v klubu Diana!

 

Boj s kilogramy prohrává v tuto chvíli mnoho dalších lidí. Lékaři mluví o celosvětové pandemii obezity a bijí na poplach zejména kvůli zdravotním následkům.

Kilogramy mohou ničit i lidské vztahy, rodinu dětem, životní pohodu a štěstí. I když to vypadá povrchně, je nutné přijmout fakt, že je jakási nepsaná norma, ve které jsme se svou hmotností pro své okolí i partnery přijatelní.

Přečtěte si více o těchto problémech - Přehled článků.

 

Klub Diana - PhDr. Zdeňka Sládečková

Léky na hubnutí

 

Pro koho jsou tyto léky určeny?
PhDr.Sládečková: Léky na podporu redukce váhy byly vyvinuty pro pacienty trpící obezitou. Nejde tedy o „vybroušení dokonalé postavy“, ale o množství kilogramů navíc. Odborný termín „obezita“ zahrnuje všechny osoby, které mají tzv. index tělesné hmotnosti (Body mass index) nad 30, což je ve skutečnosti dost vysoko nad optimální váhou. Další podmínkou medikace je dobrý zdravotní stav. Jsou i nemoci, např. cukrovka, kde je možno využít podpůrného efektu těchto léků při redukování váhy, samozřejmě na základě rozhodnutí lékaře. Je to jako s ostatními léky: Ve správných případech pomáhají, při nevhodném použití mohou ublížit. Je třeba si uvědomit, že léky jsou složité chemické sloučeniny, které závažným způsobem zasahuje do situace v těle. Stačí si přečíst jejich složení. Zkoušet jen tak účinek je podobné, jako lít do nádrže auta různé tekutiny a čekat, co to udělá s motorem.

 

Jak náročné musí být vyšetření, než lékař tyto preparáty předepíše?
MUDr.Sládeček: „ Vzhledem k tomu, že nejde o volně prodejné léky, měl by být každý pacient vyšetřen lékařem, jež je předepisuje. Jde o prověření celkového zdravotního stavu, při kterém by měly být vyloučeny důvody pro nedoporučení léků na hubnutí. Tyto preparáty totiž obvykle do velké míry ovlivňují činnost mnoha důležitých orgánů – srdce, mozku, jater, ledvin, trávicího ústrojí. Některé účinkují přes centrální nervovou soustavu a mohou značně působit i na psychiku pacienta. Nevhodným užíváním může dojít ke zbytečným zdravotním komplikacím. Pro obézního pacienta, jež je zdráv, není lékařské vyšetření náročné, není třeba se ho bát. Naopak, jedině potom může být člověk klidný.

 

Komu byste je nedoporučovala?
Sládečková: Na základě své mnohaleté praxe si myslím, že daleko důležitější a těžší, než jednorázově zhubnout, je vytvořit si nový, vhodnější, ale i přiměřenější životní způsob stravování, pohybu a všeho, co k zdravějšímu životu patří. Proto bych užívání podpůrných medikamentů nedoporučovala těm, kteří si takovýto životní styl neumějí velmi přesně pro zavést a spoléhají pouze na „zázračný efekt“ pilulek. Vždyť ani popis přikládaný u léků samotných nic „zadarmo“ neslibuje. Vždy je třeba upravovat jídelníček na přiměřeně redukční a alespoň trochu sportovat. Proto bych k užívání vždy doporučovala účast v kurzech zdravého snižování váhy. Zde si každý s přátelskou odbornou pomocí svůj nový redukční systém sám postupně vytvoří tak, aby mu vyhovoval. To je záruka větší trvalosti dosaženého úbytku váhy.

 

Co víte po pokoutním prodeji především Meridie a Adipexu?
Sládeček: Pokud mám informace, prodej léků podporujících redukci váhy je rozšířen hlavně po internetu. Lze zde bez velkého úsilí sehnat téměř jakýkoli. Může se ale stát, že po objednání obdržíte pilulky v neoriginálním balení, které vůbec dotyčný preparát nemusí obsahovat. Pak je tu velké riziko při požití látky neznámého chemického složení. Navíc se preparáty na hubnutí mohou dostat do rukou lidem, pro které jsou přímo nebezpečné. Je to tak trochu hazard s vlastním zdravím.

 

Jaké může mít užívání bez lékařského dozoru následky?
Sládečková: Užívání podpůrných medikamentů bez lékařského doporučení je nepochybně risk. Je zvláštní, že nabídnete-li někomu k požití chemikálii, ke konzumaci byste ho donutila jen násilím, V případě léků se ale snažit nemusíte. Statistika zneužívání léčiv ukazuje, že jsme traviči sebe sama.Nemusíte mít po požití vůbec žádné následky. Vzhledem k hlubokému zásahu do činnosti všech orgánů je ale jisté nebezpečí výskytu nežádoucích účinků, zhoršení nemocí či poruch, kterými již pacient trpěl či dokonce vzniku velmi vážných zdravotních komplikací. Pacient sám neodhadne, co všechno účinek léku vyvolá. Na zodpovědné posouzení jsou odborníci.Vhodně užité léky jsou dobrá pomoc na cestě za štíhlostí, ale nevhodně naopak na nemocniční lůžko.

 

Některé ženy kombinují tyto léky s alkoholem nebo antidepresivy, prý aby se jim lépe hubnulo. Co jim hrozí?
Sládeček: Užívání léků na hubnutí v kombinaci s alkoholem není dobrá cesta ke snížení váhy. Alkohol ve větším množství je nezdravý, sám je velmi kalorický a tak neúměrně zvyšuje energetický příjem. Na jedné straně možná na pár hodin podpoří účinky léku, následuje však obvykle reakce těla v podobě nepřekonatelného „vlčího hladu“. Často se tak dotyčná osoba dostává do bludného kruhu hladovění a přejídání. Místo štíhlosti se dosáhne rozvoje jedné z poruch příjmu potravy, bulimie či anorexie. Také psychické následky mohou být tragické. Další neúspěšný pokus o zhubnutí vytváří pocity bezmoci a beznaděje. Užívání léků na hubnutí a antidepresiv je přísně zakázáno. Nebezpečnou situaci v lidském těle s preparáty na hubnutí vyvolávají i jiné léky.To je další důvod, proč nechat rozhodnutí na lékaři.

 

Pokud má žena s nadváhou pravidelný pohyb a nepřecpává se, je nutné, aby tyto léky užívala?
Sládečková: Vhodného užití léku na hubnutí bych se úplně nezříkala. Nedoporučovala bych ho jedincům s „pouhou“ nadváhou, ještě neobézních, ti mají velkou šanci svých pár kilogramů navíc zhubnout. Vím však, že redukční systém chce pozornost a péči, často také odborné vedení a ještě více psychickou posilu slabé vůle a vytrvalosti. Lidem s nadváhou více pomohou programy pro zdravé snižování váhy ověřené v redukčních klubech jako je např. Klub Diana www.klub-diana.cz. Obvykle tu ke kýženému zhubnutí léky nepotřebují a především si vypracují trvalý postup, jak dosahovanou štíhlost udržovat. Podpůrné léky mohou být ale někdy rozhodující posilou u pacientů se závažnou obezitou, obzvláště takových, kteří již opakovaně neúspěšně drželi různé diety nebo trpí nezvladatelným přejídáním či velmi slabou vůlí. I jim bych přála v hubnutí úspěch a jejich lékaři je v tom budou určitě též podporovat.

 

Autor: PhDr. Zdeňka Sládečková
Přečteno: 8 797x

Přehled článků

 

Chci si udržet manžela      (přečteno: 77 807x)
Jak řešit noční přejídání      (přečteno: 8 855x)
O otcovském ledovém srdci      (přečteno: 8 626x)
O ohýbání stromku, dokud je ještě mladý      (přečteno: 7 780x)
„Ta tlustá Bára má všechno!“      (přečteno: 8 235x)
Jak se zbavit závislosti na čokoládě?      (přečteno: 8 251x)
Jak bojovat se žravou depresí?      (přečteno: 6 077x)
Jak hubnout se slabou vůlí?      (přečteno: 9 823x)
Jak netloustnout při noční směně      (přečteno: 13 108x)
Máte dostatečnou vůli zhubnout?      (přečteno: 11 536x)
Rychlokurz hubnutí 1. díl      (přečteno: 18 584x)
Rychlokurz hubnutí 2. díl      (přečteno: 13 640x)
Rychlokurz hubnutí 3. díl      (přečteno: 12 617x)
Rychlokurz hubnutí 4. díl      (přečteno: 13 028x)
Rychlokurz hubnutí 5. díl      (přečteno: 11 546x)
Rychlokurz hubnutí 6. díl      (přečteno: 14 225x)
Vysoká škola sebevědomí      (přečteno: 10 375x)
Hodíme se k sobě, miláčku?      (přečteno: 10 094x)
Dokážete sama zhubnout?      (přečteno: 12 760x)
Zdravá strava jako posedlost      (přečteno: 10 180x)
Dieta a úzkost      (přečteno: 11 924x)
Vánoce – postrach nebo posila diety?      (přečteno: 7 965x)
Situace, ve kterých se tloustne      (přečteno: 9 170x)
Obezita jako psychická obrana      (přečteno: 8 154x)
DIETA A TEMPERAMENT      (přečteno: 8 396x)
DIETA A STRES      (přečteno: 8 727x)
Kouzelná dětská snídaně      (přečteno: 10 099x)
Teď zhubněte doopravdy!      (přečteno: 14 382x)
Novoroční týdenní dieta na hubnutí      (přečteno: 8 972x)
Tipy, jak zastavit útoky hladu      (přečteno: 9 060x)
Znáte nejúčinnější formy hubnutí?      (přečteno: 8 808x)
Kdy začít s dietou?      (přečteno: 7 823x)
Proč nejsem víc sebevědomá?      (přečteno: 7 909x)
DIETA A DEPRESE      (přečteno: 9 050x)
Zažeňte podzimní depresi!      (přečteno: 7 471x)
Tátovi jsem se nelíbila      (přečteno: 7 274x)
Máma trpí uklízecí mánií      (přečteno: 8 713x)
Léky na hubnutí      (přečteno: 8 797x)
Desatero zdravého hubnutí      (přečteno: 10 585x)
KILA NAVÍC V MILOVÁNÍ NEVADÍ      (přečteno: 6 991x)
Jak netloustnout při noční směně      (přečteno: 7 041x)
DIETA A IQ      (přečteno: 8 086x)

 

 

nahoru