Desatero zdravého hubnutí

1/ S útokem na nadbytečná kila začněte už nyní. Nevěřte tomu, že shodíte 10 kg týden před dovolenou. Uvědomte si, že deset kilo váží roční dítě. Začnete-li nyní a půjdete-li za svým cílem systematicky, možná zhubnete víc, než je vaše předsevzetí, a přitom bez drastického hladovění.

2/ Definitivně se na svá kila naštvěte ! Učiňte pevné rozhodnutí zhubnout do léta potřebný počet kil. Určete si konečný cíl. Postupné cíle jsou jasné – 0,5 – 1 kg týdně dolů. Vyndejte ze šatníku sukni či kalhoty, do kterých se chcete v létě vejít.Každý den si je zkuste obléct.

3/ Označte vše sladké za úhlavního nepřítele, který vám ničí život. Rozhodněte se mu postavit a zvítězit nad svými chutěmi. Před všemi sladkostmi buďte stále na pozoru. Nekupujte je , pokud možno, ani ostatním. Sladké ignorujte !

4/ Prvních 6 týdnů hubnutí vynechejte i ovoce. Je také plné cukru a způsobuje akutní pocity hladu.

5/ Každý den snězte alespoň půl kila zeleniny. Bude-li chladné počasí, jezte ji v teplé úpravě, až se dny oteplí, jezte spíše příjemně osvěživé zeleninové saláty. Jen na ty patří 3-5 kapek olivového oleje pro využití vitamínů v nich obsažených.

6/ Odmítněte mít cokoli společného s oleji, tuky, máslem všemi potravinami, které obsahují. Pokud sáhnete po másle, sáhněte rovnou druhou rukou na své břicho, zadek, stehna, abyste věděli, kam se máslo „uskladní“ když ho sníte.

7/ Chcete-li hubnout rychleji , nesnižujte příjem potravin do hladovky ani pod minimum 4.500 kj denně, ale přidejte obden cvičení, sport, fyzickou námahu v rozsahu alespoň 40 minut. Zdvojnásobíte na 48 hodin spalování tuků.

8/ Vyhněte se bílé mouce a výrobkům z ní. Každá lžíce bílé mouky nebo buchta či koláč je lžička „sádla“ na vašich „mišelinkách“. Tmavému a celozrnnému pečivu však nedávejte vale. Má dobré sytící vlastnosti. Jezte ho hlavně ráno, dodá potřebnou energii.

9/ Pokud znáte svou slabou vůli a malou vytrvalost, nehubněte sami. Jen byste si upevnili pocit vlastní neschopnosti a bezmoci se kil zbavit. Požádejte o podporu a pomoc v podpůrných redukčních klubech. Kurzy jsou osvědčené a nezhubnout , to mezi spolubojovníky nejde. Podpůrné kluby nabízejí i internetovou či korespondenční přátelskou pomoc odborníků.

10/ Za každá zhublá dvě kila si naplánujte nějakou malou odměnu, možná je i malá sladkost nebo jiná laskomina. Lepší jsou květiny – potěší oko i duši. Nečekejte, až vás pochválí okolí. Že hubnete, obvykle totiž pozná až po 5-7 kilech. Hubněte pro sebe, pro svou radost a dobrý pocit.