Klub Diana články o hubnutí, účinné hubnutí, dieta, cvičení, zdraví a krása pro ženy

Skupinové hubnutí

Internetové hubnutí

Cvičení

Fit Bodystyling

Pilates

Zum Light

Power jóga

Psychologická poradna

Jak se stát lektorkou

Články

BMI

Kontakt

PhDr. Zdeňka Sládečková

MUDr. Petr Sládeček

 
Klub Diana účinné hubnutí, dieta, cvičení, zdraví a krása pro ženy
Klub Diana
články o hubnutí
 
Klub Diana - články o hubnutí

Články o hubnutí.
Boj s kilogramy v klubu Diana!

 

Boj s kilogramy prohrává v tuto chvíli mnoho dalších lidí. Lékaři mluví o celosvětové pandemii obezity a bijí na poplach zejména kvůli zdravotním následkům.

Kilogramy mohou ničit i lidské vztahy, rodinu dětem, životní pohodu a štěstí. I když to vypadá povrchně, je nutné přijmout fakt, že je jakási nepsaná norma, ve které jsme se svou hmotností pro své okolí i partnery přijatelní.

Přečtěte si více o těchto problémech - Přehled článků.

 

Klub Diana - PhDr. Zdeňka Sládečková

„Ta tlustá Bára má všechno!“

 

Nejde o žádné čáry máry. Mezilidské vztahy nejsou tak složité, jak vypadají. Psycholog Eric Berne je rozdělil na tři základní. Je to vztah podřízenosti k druhému, vztah nadřízenosti a vztah rovnocenný. O ten poslední většina z nás, obzvláště žen, stojí. V průběhu dětství si však bohužel máme možnost osvojit ve vztahu k rodičům pouze ty první dva.

Proto tak často i v dalším životě a na svých pozicích bojujeme o moc, o nadřízenost, o to, být velkým a mocným rodičem.Když je ve vztahu silnější ten druhý, náš partner, podřídíme se a psychicky trpíme. Jak být rovnocenným, stejně cenným jedincem někomu druhému, to nás ve škole ani doma neučili. V nutné podobě se proto každý člověk musí snažit prosazovat své potřeby, cíle, myšlenky i víru. Jinak bude jeho duše utlačována a potlačována. Touha po životě, po štěstí, po slasti se dá zatlačit skrz duši až do somatické části. Tak bývá v tělesné schránce trvale nepohoda a strádání. Vše vyúsťuje často v psychické a psychosomatické zdravotní obtíže a onemocnění.

Není jiné řešení, než se odvážit a začít dělat to, co jediné povede zpět ke zdraví. Znamená to žít podle svého scénáře, svých voleb a rozhodnutí, dělat si věci po svém. Občas se tak dostaneme do konfliktu s osobami, kterým se náš scénář ,,nehodí do krámu“. Potřebují absolutní moc a poslušné ovečky kolem sebe.
V příbuzenských vztazích je prosazování osobních potřeb proti nátlaku blízkých osob těžké především pro duše mírumilovné a soucitné. Přesto však je chci povzbudit. Z mé praxe vím, že pokud se slušní lidé rozhodnou, stávají se pevnějšími a silnějšími než jejich utlačovatelé. Bylo tomu i tak v následujícím příběhu.

 

„Ta tlustá Bára má všechno!“

Když přišla poprvé před několika lety do mé poradny, vypadala na první pohled psychický ,,úplně scvrkle“. Něžná, jemná, to byla tvář dvacetipětileté Barunky. V zásadě ke mně přišla s otázkou: ,,Jak dělat, co se mi chce a nemít přitom pocit viny?“. Pak se rozhovořila podrobněji. ,,Jsem nejstarší ze čtyř sourozenců. Vždy jsem tedy měla být ta rozumná, co se má starat o ostatní. Dělala jsem to celou dobu, co jsem žila doma. Teď jsem se vdala, odstěhovala, ale všichni, rodiče i bráchové, se na mně obracejí dál. Neustále něco chtějí a mě to začíná štvát, těch nároků je hrozně moc. Jenže, když jsem zkusila odporovat, začali ve mně všichni vyvolávat pocit viny. Je mi strašně. Mám chuť kopat kolem sebe a křičet ,,Nechte mě!“.“

 

Barunka vypadala opravdu vyčerpaně. Líčila mi, jak se jí při každém útoku příbuzných dělá zle. Vždy ji začne pálit žáha, asi že to příkoří nejde strávit. Ze zoufalství se téměř každý večer přejídá. Přibrala 11 kg, neumí to ovládnout. Už se přihlásila i do kurzu asertivity, ale nepomohlo to. ,,Umím být suverénní v práci, ale ne vůči blízkým lidem. Oni mi závidí. Jeden z mých brášků přede mnou do telefonu kamarádovi řekl: ,,Naše tlustá Bára, ta má všechno.“

 

Barunka začala být odolná
párkrát jsme se s Barunkou musely sejít, aby věci dostaly správný spád. Bylo výhodou, že měla za sebou kurz asertivity. Teoreticky vše ovládala skvěle, jen se té pětičlenné rodinné skupině neuměla sama vzepřít. Pomáhat Barunce v odboji, nebyl pro mne problém. Už jsem v bitvách o lidskou úctu a důstojnost zkušený válečník. Vyděrači jsou si velmi dobře vědomi svého jednání. Když se jim postavíte na odpor, nepřevedou nic jiného, než křik, zbabělost, lež a pomluvy. Což je docela pádný důvod, proč jim nepodléhat a nesloužit dál do roztrhání těla.

Tohle také posléze předvedla Barunčina „skupina“. Uráželi, vyčítali, ponižovali. Dokonce vyhrožovali, že, až ji manžel opustí, domů se už nesmí vrátit. Bylo to divadlo. Barunka ho vydržela a posílila v sobě přesvědčení, že mít pocit viny vůči těmto lidem je naprostý nesmysl. ,,Nejprve se urazili, ale když zjistili, že se bez nich obejdu, začali mi vykládat, jak jsem dobrá. Já už jsem však na nich nezávislá a pomáhám jen, když chci.“– usmívala se po mnoha měsících vytrvalé práce Barunka. Dokonce se přitom zbavila pálení žáhy i těch nadbytečných kilogramů. Během dvou tříměsíčních redukčních kurzů je zhubla v mém klubu Diana.

Znovu na vážkách
V období, kdy jsme se neviděly, se Barunka těšila ze své pohody s manželem i malým Jonáškem, který tam přibyl jako pěkný následník trůnu. Vypadali spokojeně a mírně. Zřejmě to bylo příčinou dalšího pokusu o jejich manipulaci v cizí prospěch. Tentokrát to byla švagrová, která ucítila svou příležitost. Sestřička manžela byla celé dětství hýčkaným a rozmazlovaným dítětem díky svým zdravotním obtížím. Vyrostla v docela velkého sobce, který na svém křehkém zdraví postavil svou moc ovládat druhé. Rodiče si prý docela oddychli, když se vdala. Předali pečování manželovi. Bohužel však bouřlivé soužití skončilo po třech letech rozvodem.

Švagrová spolu s malou dcerkou zůstala sama. Mezitím oba rodiče zemřeli, a tak najednou nebyl nikdo, kdo by pomáhal a obětoval se. Švagrová pochopila, že poslední, kdo jí bude ochoten sloužit, je její bratr. Téměř denně mu volala o nějakou pomoc a bratr za ní pilně jezdil. Barunka s Jonáškem si museli pomoci s problémy sami jak uměli. I o víkendech byli bez táty a manžela. Švagrová si z něj víc a víc dělala sluhu a jakéhosi náhradníka za partnera.
Barunka byla na vážkách, ale když se objevilo znovu pálení žáhy a bulimické večerní přejídání, zavolala mi. Sešly jsme se. Bylo to moc fajn. Cítila jsem, že je psychicky mnohem silnější, ale že nový problém chce přeci jen probrat s někým objektivním. Ptala se, zda by bylo amorální, kdyby chtěla, aby své návštěvy a pomoc švagrové manžel omezil. Byla znovu těhotná a už nechtěla být s rostoucím bříškem doma sama. Manžel stál na straně své sestry a tvrdil, že to Barunka musí vydržet, protože sestra je přece chudák.

Chraňte si své teritorium
Byla jsem trošku jiného názoru. Barunka ode mne dostala podporu na to, aby o své miminko, soukromí, manželství, Jonáška i sebe zabojovala. Švagrová nebyla víc než zdravotně oslabenější, ale jinak si svůj život řídila podle vlastních rozhodnutí. Aby jí bratr denně sloužil, to jsem považovala za nadbytečné. A tak jsme to „upekly“.Barunka bude trvat na společných víkendech s manželem a dalších dvou večerech v běžném týdnu. Švagrová může úkolovat svého bratra zbylé tři dny.
S manželem si doma hned vše pověděli. Pochopil, že Barunce je špatně, a přijal její návrhy za své.

Vyděrač v hávu chudinky
Švagrová se urazila: „Buď všechno nebo nic!“ – taková byla její první reakce. O tři dny pomoci týdně nestála. „Jste oba sobci a zlí lidé. Máte všechno a mne necháte napospas. Už se s vámi bavit nebudu a jestli onemocním, bude to vaše vina!“ – napsala emailem bez pocitů viny švagrová. Za čtrnáct dní však zavolala a jakoby nic požádala o pomoc při odvozu své nové skříně. Dostala ji. Bez dalšího komentáře od té doby dodržuje třídenní limit výpomoci. Myslím, že by za to měla občas i poděkovat.

Barunka si zas naplno užívá své těhotenství. Dost přibrala, a tak je odhodlaná přijít po porodu a ukončení kojení zhubnout do redukčního kurzu v Dianě. Už ví, že tam zhubnout dokáže. To maličké prý bude holčička. I já se na ni moc těším. Jen se trošku bojím, aby z ní u hodných rodičů nevyrostl moc hodný a laskavý člověk. Ale vlastně je to naopak. Jsem moc ráda, že tenhle lidský druh po přeslici nevymře!

 

Autor: PhDr. Zdeňka Sládečková
Přečteno: 8 236x

Přehled článků

 

Chci si udržet manžela      (přečteno: 77 808x)
Jak řešit noční přejídání      (přečteno: 8 855x)
O otcovském ledovém srdci      (přečteno: 8 626x)
O ohýbání stromku, dokud je ještě mladý      (přečteno: 7 780x)
„Ta tlustá Bára má všechno!“      (přečteno: 8 236x)
Jak se zbavit závislosti na čokoládě?      (přečteno: 8 251x)
Jak bojovat se žravou depresí?      (přečteno: 6 078x)
Jak hubnout se slabou vůlí?      (přečteno: 9 823x)
Jak netloustnout při noční směně      (přečteno: 13 109x)
Máte dostatečnou vůli zhubnout?      (přečteno: 11 536x)
Rychlokurz hubnutí 1. díl      (přečteno: 18 584x)
Rychlokurz hubnutí 2. díl      (přečteno: 13 640x)
Rychlokurz hubnutí 3. díl      (přečteno: 12 617x)
Rychlokurz hubnutí 4. díl      (přečteno: 13 028x)
Rychlokurz hubnutí 5. díl      (přečteno: 11 546x)
Rychlokurz hubnutí 6. díl      (přečteno: 14 225x)
Vysoká škola sebevědomí      (přečteno: 10 375x)
Hodíme se k sobě, miláčku?      (přečteno: 10 095x)
Dokážete sama zhubnout?      (přečteno: 12 761x)
Zdravá strava jako posedlost      (přečteno: 10 180x)
Dieta a úzkost      (přečteno: 11 924x)
Vánoce – postrach nebo posila diety?      (přečteno: 7 966x)
Situace, ve kterých se tloustne      (přečteno: 9 171x)
Obezita jako psychická obrana      (přečteno: 8 155x)
DIETA A TEMPERAMENT      (přečteno: 8 396x)
DIETA A STRES      (přečteno: 8 727x)
Kouzelná dětská snídaně      (přečteno: 10 099x)
Teď zhubněte doopravdy!      (přečteno: 14 382x)
Novoroční týdenní dieta na hubnutí      (přečteno: 8 972x)
Tipy, jak zastavit útoky hladu      (přečteno: 9 060x)
Znáte nejúčinnější formy hubnutí?      (přečteno: 8 808x)
Kdy začít s dietou?      (přečteno: 7 823x)
Proč nejsem víc sebevědomá?      (přečteno: 7 909x)
DIETA A DEPRESE      (přečteno: 9 050x)
Zažeňte podzimní depresi!      (přečteno: 7 471x)
Tátovi jsem se nelíbila      (přečteno: 7 274x)
Máma trpí uklízecí mánií      (přečteno: 8 713x)
Léky na hubnutí      (přečteno: 8 797x)
Desatero zdravého hubnutí      (přečteno: 10 585x)
KILA NAVÍC V MILOVÁNÍ NEVADÍ      (přečteno: 6 991x)
Jak netloustnout při noční směně      (přečteno: 7 041x)
DIETA A IQ      (přečteno: 8 086x)

 

 

nahoru