Jak hubnout se slabou vůlí?

Možná, že některým čtenářům je divné, proč se do hubnutí plete psycholožka. Proč vede již dvacet let Klub Diana s různými redukčními programy. Vždyť je jasné, že úspěch je zaručen znalostí redukčního jídelníčku a trochou cvičení k tomu. Já však vím své. Celý minulý rok jsem například spolupracovala na jednom projektu hubnutí. Vedla jsem svou klientku Nikolu, jiný výživový poradce vedl svěřenkyni svou. Vydržet celý rok, zvládnout krize, nechuť a další překážky hubnut, nebylo lehké pro obě dívky. Nikola však v těch chvílích měla k ruce mne, psycholožku. Zvládla vše a zhubla patnáct kilo. Druhou dívku zastavila první psychická krize. Zhubla do té chvíle šest kilogramů. Pak už nic.

Jak hubnout se slabou vůlí?

Hubnutí a vůle mohou být dva nejlepší kamarádi, ale i úhlavní nepřátelé. Co však dělat, když je vůle slabá nebo žádná? Jsme pak odsouzeni být tlustí?

Lucie, 35letá maminka dvou školaček, přišla do Diany do kurzu pro začínající. Měla velké obavy, že hubnutí nezvládne. Myslela si, že má příliš slabou vůli. V dětství nadváhou netrpěla. Ani v dospělosti se neomezovala a při výšce 168 cm měla stále 58 kg. Pak ale přišlo první těhotenství a za dva roky druhé. Každé ,,zaplatila“ 10 kg navíc. Zkoušela diety, koupila si rotoped. Začínala vždy v pondělí, vzdávala to o víkendu. Rotoped se stal odkládacím místem na oblečení. Proto přišla do Diany. ,,Já vím vše, co mám dělat, ale mám slabou vůli. Potřebuji nad sebou bič, abych to vydržela. Doufám, že mi pomůžete.“

Samozřejmě jsme pomohli, stačilo malinko a bez biče. Lucie jen chodila pravidelně jednou týdně svou slabou vůli do kurzu posilovat. Bylo to tam jako vždy vzájemné „dobíjení duševních baterií“ všech žen. Moje terapeutická podpora a pochvala k tomu. Bývá tam také kolem té slabé vůle mnoho dotazů. Kde se vlastně rodí, čím roste a sílí? Proč je jiná, když se jedná o různé věci? Proč je při hubnutí tak slaboučká? Máme mít ze sebe komplexy méněcennosti nebo to radši vzdát?

Snažila jsem se Lucii vysvětlit, že „vůle“ je vlastně zkrácené slůvko „volba“. Jde o vnitřní, duševní proces, v němž různé i protichůdné „strany“ rozhodují o tom, co člověk v následných chvílích udělá. Vše se to v nás „tříská, pere, vaří“. a není vůbec jisté, která pohnutka, myšlenka či naše nálada zvítězí nad ostatními. Je to jako v parlamentu. Proto se leckdy divíme svým volbám. Vůle neposlouchá, volí za nás kroky k čokoládě místo ke karotce. Často se rozhodne proti svým „obecným zájmům“ hubnout a upřednostní krátkodobý zisk- chuťový zážitek .

I Lucii se to stalo a bylo to pro ni dlouho jako noční můra, dokud jsme se tomu všichni společně v Dianě nezasmáli. Její děvčátka byla v létě na dětském táboře. Domů si odtud přivezla medaile ze sportovních her. Jenže jakožto dětské medaile jsou často používány čokoládové oplatky Fidorky. Ano, tušíte správně. Lucie se snažila předtím docela tvrdě hubnout, nic sladkého už nepozřela čtrnáct dní. Když uložila děti ke spánku, nastalo pravé psychické martýrium. Chtěla být přece štíhlá a dobrá matka k tomu? Ale tu čokoládovou chuť cítila na jazyku jako živou. Radši si šla lehnout. V noci se vzbudila a v polovědomí málem snědla s čokoládami i ten staniol. Pak jí došlo, co těm svým milovaným andílkům provedla!. Ráno prý podupávala před samoskou a modlila se: „ Panebože, ať jsou tam obě, v modrém i žlutém staniolu!“ Nebe se toho dne smilovalo a holčičky mají na poličce dvě krásné medaile!

V Dianě jsem slyšela takovýchto historek stovky. Jako ostatní proto tvrdím, že volit při hubnutí systematicky a bez selhání po dlouhé týdny a měsíce jen to, co se má a ne to, na co máme chuť, dokáže bez chyby jen sádrový trpaslík či robot bez duše. Na té cestě se občas vytrácí i vůle se omezovat, redukovat slasti a počítat kilojouly.

Jednáme-li rozumně, pak jsou naše kroky, činy, hubnutí, řízeny mozkem a my děláme věci rozumné. Jíme 5x denně malé porce, převážně zeleninu a cvičíme zcela pravidelně.

Přes naše smyslové orgány k nám ale docházejí někdy bohulibé vjemy. „Oči by jedly, vůně láká.“ Pak rozum prohrává a naší vůlí je zažít tu slast naplno.Kdybychom měli jen rozum, byli bychom všichni štíhlí. Život je ale plný emocí, je prožíván. Naše emoce jsou druhou nejmocnější silou v psychickém parlamentu. Mohou „bořit i zachraňovat“. Např.láska může významně dodat energii do hubnutí. toužíme se přece partnerovi líbit. Emoce jsou silou, která může ovládnout chování i ve chvíli, kdy rozum říká ne, při hubnutí. Všichni děláme věci ne zcela rozumné.

Nejsme však pouhou hříčkou v rukou našich vnitřních sil. Vůli jít za svým vytyčeným cílem systematicky a vytrvale, je možno pěstovat. Jen na to obvykle nesmí být člověk sám. Chce to dobrého vůdce a spojení ostatních dohromady. Proto jsou tak účinné společné formy hubnutí jako kurzy v Klubu Diana.

Zajímá vás na závěr, jak dopadla „slabá“ Lucie? Likvidovala kilo za kilem, vůle měla dost a dost. Vejde se prý opět do velikosti 38.

O ohýbání stromku, dokud je ještě mladý      (přečteno: 4 656x)
Jak se zbavit závislosti na čokoládě?      (přečteno: 5 212x)
Vánoce – postrach nebo posila diety?      (přečteno: 4 804x)